20 % popust na VSE! KODA: CLARUS20 20 % popust na VSE! KODA: CLARUS20
  • Domov
  • Pogosta vprašanja o tekočinah za leče

POGOSTA VPRAŠANJA O TEKOČINAH ZA KONTAKTNE LEČE

    • Kako deluje tekočina za kontaktne leče?

      Ko nosite kontaktne leče skozi ves dan, se na njih nabirajo beljakovine iz vaših oči ter bakterije in umazanija iz okolja. Tekočine za kontaktne leče so posebej formulirane tekočine, ki dezifincirajo vaše leče, odstranijo bakterije in umazanijo ter pomagajo razgraditi beljakovinske usedline na lečah.

    • Kakšne vrste tekočin za kontaktne leče obstajajo in zakaj se uporabljajo?

      Tekočine za leče so obvezen dodatek k 14-dnevnim, mesečnim, barvnim ali letnim kontaktnim lečam, saj ohranjajo vaše leče čiste, dezifincirane in navlažene. Glede na sestavo ločimo večnamenske tekočine za leče in tekočine za leče s peroksidom. Tekočine za leče poskrbijo za sterilnost, udobnost nošenja kontaktnih leč, vlažnost vaših oči in daljšo življenjsko dobo vaše leče. Imajo zanesljiv protivnetni in protibakterijski učinek ter s pravilnim vzdrževanjem lečam podaljšujejo daljšo življenjsko dobo. Sestava tekočine za leče je zelo pomembna, še posebej prisotnost aktivne učinkovine hialuronske kisline. Ta zagotavlja zaščito roženičnih celic, zmanjša pogostost mežikanja in konstantno vzdržuje navlaženost.

      Obstajajo torej različne vrste raztopin za kontaktne leče.

       

      Tekočina za večkratno uporabo oziroma večnamenske raztopine
      Raztopine za večkratno uporabo čistijo, izpirajo in dezinficirajo kontaktne leče. Te vse-v-enem raztopine so najpogosteje uporabljeni sistemi za nego mehkih kontaktnih leč.

       

      Peroksidna tekočina oziroma tekočina na osnovi vodikovega peroksida
      Peroksidne tekočine čistijo, dezinficirajo in shranjujejo kontaktne leče. Strokovnjaki za nego oči običajno predpišejo tekočino na osnovi vodikovega peroksida, če je uporabnik kontaktnih leč alergičen na katerokoli sestavino v raztopini za večkratno uporabo.
      Peroksidne tekočine zahtevajo uporabo posebnega etuija, ki je priložen raztopini. Etui reagira z vodikovim peroksidom in ga pretvori v fiziološko raztopino. Brez tega etuija vodikov peroksid ne bo pretvorjen v fiziološko raztopino in bo povzročil pekoč občutek in bolečino v očeh.

       

      Tekočina za trde leče oziroma rigidne plinsko prepustne (rgp) leče
      Kot pove že ime, so te tekočine za nego trdih leč oziroma rigidnih plinsko prepustnih (RGP) leč. Te tekočine ne morete uporabljati za mehke kontaktne leče.

       

      Tekočina za dnevno čiščenje
      Raztopine za dnevno čiščenje samo čistijo kontaktne leče, vendar jih ne dezifincirajo. Pri uporabi tekočine za dnevno čiščenje boste morali uporabiti drugo raztopino za izpiranje, dezinfekcijo in shranjevanje kontaktnih leč.

       

      Fiziološka raztopina
      Fiziološko raztopino lahko uporabite za izpiranje kontaktnih leč le po tem, ko ste jih očistili z drugo tekočino, kot je tekočina za večkratno uporabo ali tekočina na osnovi vodikovega peroksida.

    • Kako uporabljati večnamensko tekočino za kontaktne leče?

      Pri čiščenju kontaktnih leč uporabite metodo „drgnjenje in izpiranje“.

      1. Začnite vedno z istim očesom.
      2. Na sredino dlani postavite kontaktno lečo in nanjo kapnite dve do tri kapljice tekočine. Z kazalcem druge roke drgnite tekočino v leči z gibom navzgor in navzdol, pazite, da ne uporabite nohta.
      3. Lečo postavite v etui, dodajte svežo raztopino, zaprite etui in počakajte priporočeni čas za razkuževanje.
      4. Postopek ponovite za drugo oko.
      5. Ko so leče razkužene, odprite etui, očistite in osušite prste ter vstavite lečo v oko.
      6. Ponovite za drugo lečo. Na koncu operite in osušite etui za leče.
    • Kateri je najboljši način za čiščenje mehkih kontaktnih leč?

      Pri čiščenju mehkih kontaktnih leč vedno uporabite metodo “drgnjenje in izpiranje”, tudi če uporabljate tekočino brez drgnjenja. Študije so pokazale, da sta drgnjenje in izpiranje najbolj učinkovita metoda za čiščenje kontaktnih leč. Metoda “brez drgnjenja” ne odstrani usedlin, umazanije in bakterij.

    • Ali lahko za čiščenje kontaktnih leč uporabim vodo iz pipe namesto prave tekočine za kontaktne leče?

      Nikoli ne uporabljajte vode iz pipe ali drugih tekočin za čiščenje vaših kontaktnih leč. S tem ne boste dovolj očistili ali razkužili vaših leč in zato tvegali okužbo oči.

      Voda iz pipe je res dovolj čista, da jo lahko pijete brez večjih težav s prebavo, vendar vsebuje številne mikroorganizme in bakterije, ki lahko povzročijo okužbe oči.

      Kako dolgo lahko shranjujem kontaktne leče v tekočini?

      Glede na urnik menjave vaših kontaktnih leč, jih lahko v tesno zaprtem etuiju napolnjenem z raztopino za kontaktne leče shranjujete do največ 30 dni. Nikoli ne nosite kontaktnih leč, ki so bile shranjene več kot 30 dni, da se izognete okužbam oči.
      Če so bile vaše kontaktne leče v tekočini shranjene za daljši čas, jih pred vstavljanjem v oči očistite in razkužite z novo tekočino.

      Ali lahko ponovno uporabim ali dolijem tekočino za kontaktne leče?

      Nikoli ne smete ponovno uporabiti ali doliti tekočine za kontaktne leče pod nobenim pogojem. Uporabljena tekočina v etuiju je že bila izpostavljena bakterijam in mikroorganizmom. Sveža tekočina pomešana s staro tekočino, ne bo razkužila vaših kontaktnih leč in bo povzročila okužbo oči.

Bodite prvi, ki boste prejeli ponudbe in kode za popuste!

Prijavite se zdaj in prihranite 5 % pri naslednjem naročilu.*

Kontaktni podatki

Načini plačila

 

Partner za dostavo